Program complet – Zilele Iasului 2014

Programul complet pentru editia 2014 a Zilelor Iasului, evenimentul atat de asteptat si indragit de ieseni! Desi bugetul a fost dublat artistii sunt parca mai putini ca niciodata. La concertul de la Palatul Culturii din data de 15 octombrie (inaintea jocurilor de artificii) vor concerta Loredana Groza, Marius Moga, Tudor Chirila si Smiley.

Capsula Timpului – Sarbatorile Iasului 2014
17.00, Sala Mare a Primariei Iasi
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Concert: „45 de ani de jazz”, invitat Harry Tavitian
19.00, Casa de Cultura a Studentilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

MIERCURI, 8 octombrie 2014

Iasul tau – concurs de fotografii
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

(Re)cunoaste Iasul – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

„Scriitori in Scoli” – pentru elevii Colegiului National „Garabet Ibraileanu”
11.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Clubul Cinefililor – discutii pe marginea unui film
18.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

JOI, 09 octombrie 2014 :

Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
07.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Iasul tau – concurs de fotografii
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

(Re)cunoaste Iasul – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Teatru de obiecte „O corabie pe valuri: Odiseea” de Philippe Genty
10.00, Teatrul Luceafarul, Sala Mica
Organizator: Institutul Francez in cadrul Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar, editia a VII-a

Deschiderea festiva a Zilelor Academice Iesene, Editia a XXIX-a
9.30, Aula Filialei Iasi a Academiei Romane
Organizator: Academia Romana Filiala Iasi

Deschiderea Simpozionului Monumentul – Traditie si viitor, editia a XVI-a
11.00, Muzeul Unirii
Organizatori: Complexul Muzeal National Moldova Iasi Mitropolia Moldovei si Bucovinei

Ceasul al IX-lea si Vecernia
16.00 – 17.00, Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova”, editia a XLVI-a
18.00 – 21.00, Casa de Cultura a Studentilor din Iasi
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi. Partener: Primaria Municipiului Iasi

Teatru de obiecte „O corabie pe valuri: Odiseea” de Philippe Genty
18.00, Teatrul Luceafarul, Sala Mica
Organizator: Institutul Francez in cadrul Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar, editia a VII-a

VINERI, 10 octombrie 2014

Procesiune cu moastele Sf. Cuv. Parascheva
06.30 – inconjurul Catedralei prin Bulevardul „Stefan cel Mare si Sfant” si depunerea lor pe platoul din fata Caminului preotesc „Sf. M. Mc. Gheorghe” pentru inchinare.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Sfintirea apei (aghiazma mica) si Sf. Maslu
07.00 – curtea Catedralei Mitropolitane – langa Catedrala Veche
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Utrenia si Sf. Liturghie arhiereasca
07.30 – 11.30 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Iasul tau – concurs de fotografii
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

(Re)cunoaste Iasul – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Masa rotunda „Tendinte clasice si moderne in dezvoltarea si evidenta publicatiilor de biblioteca”
10.00, Sala de lectura a Bibliotecii Filialei, B-dul Carol I nr. 8
Organizator: Biblioteca Filialei Iasi a Academiei Romane

„Sarbatoarea Dulcetii la Golia” – targ cu produse specifice toamnei
10.00 – 18.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

„Educatia intre traditie si modernitate”, dezbatere cu elevii
12.15, Biblioteca Colegiului National Iasi
Organizator: Colegiul National Iasi

Ceasul al IX-lea si Vecernia
16.00 – 17.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Sarbatorile Iasului in cartierul Pacurari – Parada in zona Scoala Petru Poni – Munca Invalizilor, divertisment si street acting in zona Moara de foc
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova”, editia a XLVI-a
18.00 – 21.00, Casa de Cultura a Studentilor
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi. Partener: Primaria Municipiului Iasi

Pelerinajul Calea Sfintilor – Procesiune cu moastele Sfintei Cuvioase Parascheva.
19.00 – 20.30 – Iesirea cu sfintele moastele ale Cuv. Parascheva se va face prin poarta de langa Casa Nicodim. Se va merge pe strada I. C. Bratianu – str. Cuza Voda – str. Armeana – biserica Sf. Sava – str. Costache Negri – Manastirea Sf. Trei Ierarhi – Pietonalul Stefan cel Mare si Sfant – Catedrala Mitropolitana. Sfintele moaste vor fi reasezate pe baldachin in fata Caminului preotesc „Sf. M. Mc. Gheorghe”.
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Manifestarea In Memoriam: Ion Mitican. „Bataia cu flori, pe Ulita Lapusneanu”
19.00, Str. Lapusneanu
Organizatori: Asociatia „Alexandru Lapusneanu”, Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul Unirii, Garnizoana Iasi.

Spectacol de teatru cu Trupa Parc Copou
20.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Slujba de priveghere – Vecernia, Litia si Utrenia
21.00 – 01.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Gala Premiilor USR Iasi – un eveniment de amploare dedicat implinirii a 65 de ani de la infiintarea filialei Iasi, care va reuni la Iasi majoritatea covarsitoare a scriitorimii din Moldova
Casa cu Absida
Organizator: Uniunea Scriitorilor din Romania Filiala Iasi si Primaria Municipiului Iasi

Simpozionul „Sisteme Inteligente si Aplicatii”
Sediul Institutului de Informatica Teoretica, str. Codrescu nr.2
Organizatori: Institutul de Informatica Teoretica si Comisia de sisteme fuzzy si inteligenta artificiala

SÂMBATA, 11 octombrie 2014

Miezonoptica, Utrenia si Sfanta Liturghie
07.00 – 11.30 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

„(Re)cunoaste Iasul” – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
09.00 – 12.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Iasul tau – concurs de fotografii
09.00 – 12.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Bun venit la Iasi – crearea unor puncte de informare pentru pelerini
09.00 – 18.00, Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Primaria Municipiului Iasi, Politia Locala Iasi si Inspectoratul Judetean de Jandarmi

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sesiunea de Comunicari a Institutului de Matematica “Octav Mayer” si a Comisiei de automatica teoretica si teoria controlului optimal
9.00, Sala Mica de Conferinte a Filialei Iasi a Academiei Romane
Organizatori/co-organizatori: Institutul de Matematica „Octav Mayer” si Comisia de automatica teoretica si teoria controlului optimal

Concurs de escalada pe perete
10.00, Ciric
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

„Sarbatoarea Dulcetii la Golia” – targ cu produse specifice toamnei
10.00 – 18.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova” – parada ansamblurilor pe traseul Palatul Culturii – Bulevardul Stefan cel Mare – Piata Unirii – Bulevardul Independentei – Casa Studentilor
10.00, Palatul Culturii – Bulevardul Stefan cel Mare – Piata Unirii – Bulevardul Independentei – Casa Studentilor
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi. Partener: Primaria Municipiului Iasi

Suvenir din Iasi – turistii, si nu numai, se vor putea fotografia in dreptul unui panou cu un colaj din patru fotografii reprezentative pentru orasul Iasi
11.00 – 17.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana

Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova” – spectacolul de gala, cu participarea tuturor ansamblurilor invitate la festival.
11.00 – 14.00, Casa de Cultura a Studentilor Iasi
Organizator: Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Iasi. Partener: Primaria Municipiului Iasi

Simultan de sah
11.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia Judeteana de Sah

Vernisajul expozitiei „Constantin Brancoveanu 300. Documente de Arhiva” – Expozitia poate fi vizitata in perioada 11 – 13 octombrie 2014
11.30 – Turnul Goliei – Manastirea Golia, Iasi

Concurs de catarat in copaci
12.00, Ciric
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului in cartierul Tatarasi – Parada zona Ateneu – „Doi Baieti”, divertisment si street acting pe esplanada Oancea
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Sarbatorile Iasului in cartierul Dacia – Concert sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Iasi
17.00 – 18.00, Parcul Dacia
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Garnizoana Iasi

Sarbatorile Iasului in cartierul Alexandru cel Bun – Spectacol sustinut de formatii de la Palatul Copiilor si artisti ieseni
17.00 – 19.00, Piata Voievozilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Studioul de poezie. Recital de poezie din lirica poetului invitat.
17.00, Parcul Copou
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Prelegerile Ateneului Tatarasi
17.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Spectacol de dans – Ritmuri de toamna – sustinut de cluburile Ateneului Tatarasi
19.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Concert – Seara Slagarelor Romanesti
19.00, Esplanada Palatului Culturii
Organizator Primaria Municipiului Iasi

Spectacol de muzica veche si traditionala romaneasca sustinut de grupul Trei Parale
19.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Proiectie de diaporame
20.00, Primaria Municipiului Iasi
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia FotoIasi

Slujba de Priveghere
21.00 – 01.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Ceaiul Pelerinilor
22.00 – 04.00, Str. Mitropoliei
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Cazare pentru pelerini
Parcarea Facultatii de Teologie
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

DUMINICA, 12 octombrie 2014

Miezonoptica, Ceasurile, Sfanta Liturghie
07.00 – 12. 00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Resfintirea Bisericii Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul din Iasi
08.15, Biserica Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie
09.00 – Biserica Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Bun venit la Iasi – crearea unor puncte de informare pentru pelerini
09.00 – 18.00, Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Primaria Municipiului Iasi, Politia Locala Iasi si Inspectoratul Judetean de Jandarmi

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

„Sarbatoarea Dulcetii la Golia” – targ cu produse specifice toamnei
10.00 – 18.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

Suvenir din Iasi – turistii, si nu numai, se vor putea fotografia in dreptul unui panou cu un colaj din patru fotografii reprezentative pentru orasul Iasi
11.00 – 17.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana

Spectacol folcloric sustinut de Ansamblul „Flori de Primavara” din Iasi
15.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

Poezia la Iasi. Recital de poezie din lirica poetilor participanti.
17.00, Pietonalul Stefan cel Mare si Sfant
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Sarbatorile Iasului in cartierul Dacia – Spectacol sustinut de formatii de la Palatul Copiilor si artisti ieseni
17.00, Parcul Dacia
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului in cartierul Alexandru cel Bun – Parada zona Alexandru – Zimbru, divertisment si street acting in Piata Voievozilor
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Sarbatorile Iasului in cartierul Nicolina – Concert sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Iasi
17.00, Parcul Nicolina 1
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Garnizoana Iasi

Concursul coral Laudati pe Domnul – editia a VII-a, etapa mitropolitana
18.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Concert – Seara Folclorului Romanesc
19.00, Esplanada Palatului Culturii
Organizator Primaria Municipiului Iasi

Spectacol de teatru „Titanic Vals” de Tudor Musatescu, regia Mihaela Werner
19.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Proiectie de diaporame
20.00, Primaria Municipiului Iasi
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia FotoIasi

Slujba de priveghere a Sf. Ap. Andrei – Vecernia, Litia si Utrenia
21.00 – 01.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Ceaiul Pelerinilor
22.00 – 04.00, Str. Mitropoliei
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Cazare pentru pelerini
Parcarea Facultatii de Teologie
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Lansarea cartii omagiale dedicata academicianului Alexandru Zub
Sala Mare a Primariei
Organizator: Primaria Municipiului Iasi in colaborare cu Editura Universitatii

LUNI, 13 octombrie 2014

Miezonoptica, Ceasurile, Sfanta Liturghie
07.00 – 11.30 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Iasul tau – concurs de fotografii
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

(Re)cunoaste Iasul – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sfintirea Bisericii Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant din Iasi
08.15 – Biserica Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Bun venit la Iasi – crearea unor puncte de informare pentru pelerini
09.00 – 18.00, Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Primaria Municipiului Iasi, Politia Locala Iasi si Inspectoratul Judetean de Jandarmi

Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie
09.00 – Biserica Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

„Sarbatoarea Dulcetii la Golia” – targ cu produse specifice toamnei
10.00 – 18.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

Suvenir din Iasi – turistii, si nu numai, se vor putea fotografia in dreptul unui panou cu un colaj din patru fotografii reprezentative pentru orasul Iasi
11.00 – 17.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana

Promenada costumelor de epoca
12.00 – 14.00, Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare – Palatul Culturii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Just Smile Events

Sa invatam sa fim milostivi! – elevi de la liceele iesene vor oferi pachete cu alimente neperisabile si apa pelerinilor
13.00 – 15.00, Catedrala Mitropolitana
Organizatori: Liceului Tehnologic Economic „V. Madgearu” Iasi, Liceul Teoretic de Informatica « Gr. Moisil”, Liceul Tehnologic Economic de Turism, Iasi, Fundatia Solidaritate si Speranta Iasi, Asociatia parintilor, Protopopiatul Iasi II

Pelerin in Iasi – tur gratuit al principalelor obiective turistice religioase (dar nu numai) din centrul Iasului
14.00, Centrul Iasului
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Statui vii la Iasi
15.00 – 18.00, Pietonalul Stefan cel Mare – Parcul Teatrului National
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Funny Art

Promenada costumelor de epoca
16.00 – 18.00, Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare – Palatul Culturii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Just Smile Events

Sarbatorile Iasului in cartierul Nicolina – Parada in zona Nicolina – Rond Vechi CUG, divertisment si street acting in parcul Nicolina 1
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Vernisajul expozitiei – concurs de arte vizuale „Orasul meu”
17.00, Asezamantul Brancovenesc, Sala Polivalenta „Sf. Martiri Brancoveni”
Organizatori: Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iasi. Parohia „Sf. Martiri Brancoveni, Sf. Mahrama a Domnului”. Scoala Gimnaziala “Titu Maiorescu” Iasi.

Sarbatorile Iasului in cartierul Tatarasi – Spectacol sustinut de formatii de la Palatul Copiilor si artisti ieseni
17.00 – 19.00, Esplanada Oancea
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Sarbatorile Iasului in cartierul Alexandru cel Bun – Concert sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Iasi
17.00 – 18.00, Piata Voievozilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Garnizoana Iasi

Vernisajul expozitiei „Iasii ce se duc…” – expozitie de fotografie si evocari literare
17.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Concert – Seara Rockului Romanesc
19.00, Esplanada Palatului Culturii
Organizator Primaria Municipiului Iasi

Slujba de priveghere a Sf. Cuv. Parascheva – Vecernia, Litia, Utrenia si Sfanta Liturghie
21.00 – 03.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Ceaiul Pelerinilor
22.00 – 04.00, Str. Mitropoliei
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Cazare pentru pelerini
Parcarea Facultatii de Teologie
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

MARTI, 14 octombrie 2014

Miezonoptica, Acatistul Sf. Cuv. Parascheva si Ceasurile
07.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Iasul tau – concurs de fotografii
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

(Re)cunoaste Iasul – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iasi
08.00 – 17.00, Biroul de Promovare Turistica
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Bun venit la Iasi – crearea unor puncte de informare pentru pelerini
09.00 – 18.00, Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Primaria Municipiului Iasi, Politia Locala Iasi si Inspectoratul Judetean de Jandarmi

Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie
09.00 – 13.00 – podiumul din B-dul Stefan cel Mare si Sfant
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

„Sarbatoarea Dulcetii la Golia” – targ cu produse specifice toamnei
10.00 – 18.00, Parcarea din fata Manastirii Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi

Suvenir din Iasi – turistii, si nu numai, se vor putea fotografia in dreptul unui panou cu un colaj din patru fotografii reprezentative pentru orasul Iasi
11.00 – 17.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana

Promenada costumelor de epoca
12.00 – 14.00, Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare – Palatul Culturii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Just Smile Events

„Cunoaste Iasul tau spiritual!” – itinerar cultural, spiritual si istoric.
12.00-15.00, Centrul istoric si Mitropolia Iasi
Organizatori: Liceul Tehnologic de Mecatronica si Automatizari

Actiunea comunitara „Cunoaste Iasul!”
12.00 – 15.00, Parcul Teatrului National „Vasile Alecsandri”
1 „Iasi – Arc peste timp!” – expozitie de afise, postere si fotografii
2 „Iasi – Arc peste timp!” – parada costumelor de epoca
3 „Turist prin Iasi?” – realizarea si distribuirea de pliante cu harta turistica a Iasului, sondaje de opinie, reportaje
4 „Iasul verde si curat!” – realizarea si distribuirea de flyere pentru sensibilizarea cetatenilor in vederea pastrarii curateniei si conservarii spatiului verde al orasului in perioada Sarbatorilor Iasului.
Organizatori: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”. Parteneri: Primaria Municipiului Iasi, Inspectoratul Scolar Judetean Iasi, Palatul Copiilor Iasi, AJO – Asociatia pentru Jurnalism si Online Media

„Adopta un monument!” editia a VII-a, elevii Colegiului National prezinta turistilor monumentele din orasul Iasi
13.00 – 16.00, Pietonalul Stefan cel mare si Sfant
Organizator: Colegiul National Iasi

Sa invatam sa fim milostivi! – elevi de la liceele iesene vor oferi pachete cu alimente neperisabile si apa pelerinilor
13.00 – 15.00, Catedrala Mitropolitana
Organizatori: Liceului Tehnologic Economic „V. Madgearu” Iasi, Liceul Teoretic de Informatica « Gr. Moisil”, Liceul Tehnologic Economic de Turism, Iasi, Fundatia Solidaritate si Speranta Iasi, Asociatia parintilor, Protopopiatul Iasi II

Masa Pelerinilor
14.00, Cantina de ajutor social
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Concursul de arte vizuale „Iasul in sarbatoare”
15.00, Galeria „Doamna de Pictura”
Organizatori: Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iasi, Scoala Gimnaziala „Titu Maiorescu” Iasi, Asociatia „Bon Ton Decor”. Parteneri: Fundatia si Scoala „Euroed”, Scoala Gimnziala “Alexandru Vlahuta” Iasi, Scoala Gimnaziala „Stefan Birsanescu” Iasi, Scoala Gimnaziala „Elena Cuza” Iasi, Asociatia „Sf. Nicolae cel Milostiv”.

Statui vii la Iasi
15.00 – 18.00, Pietonalul Stefan cel Mare – Parcul Teatrului National
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Funny Art

Promenada costumelor de epoca
16.00 – 18.00, Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare – Palatul Culturii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Just Smile Events

Sarbatorile Iasului in cartierul Dacia – Parada in zona Zimbru – Dacia, divertisment si street acting in Parcul Dacia
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Sarbatorile Iasului in cartierul Tatarasi – Concert sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Iasi
17.00 – 18.00, Esplanada Oancea
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Garnizoana Iasi

Sarbatorile Iasului in cartierul Nicolina – Spectacol sustinut de formatii de la Palatul Copiilor si artisti ieseni
17.00 – 19.00, Parcul Nicolina
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Cinematografia romaneasca in vreme de razboi – proiectia filmului Visul unei nopti de iarna regia Jean Georgescu (1946)
17.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Seara Valorilor
18.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Concert Grupul Vocal Acapella din Bucuresti
18.00 – Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Concert – Seara Muzicii Corale Romanesti
19.00, Esplanada Palatului Culturii
Organizator Primaria Municipiului Iasi

Slujba de Priveghere – Vecernia, Litia si Utrenia
20.00, Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Ceaiul Pelerinilor
22.00 – 04.00, Str. Mitropoliei
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Cazare pentru pelerini
Parcarea Facultatii de Teologie
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

MIERCURI, 15 octombrie 2014

Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie
07.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Bun venit la Iasi – crearea unor puncte de informare pentru pelerini
09.00 – 18.00, Bd. Stefan cel Mare
Organizator: Primaria Municipiului Iasi, Politia Locala Iasi si Inspectoratul Judetean de Jandarmi

Targul de Toamna
09.00 – 23.00, Esplanada Costache Negri, Hala Centrala, str. Palat, Esplanada Cub, Str. Sarmisegetuza
Program detaliat

Sarbatorile Iasului 2014
Data actualizarii: 07.10.2014
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Suvenir din Iasi – turistii, si nu numai, se vor putea fotografia in dreptul unui panou cu un colaj din patru fotografii reprezentative pentru orasul Iasi
11.00 – 17.00, Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana

Ceasul al IX-lea si Vecernia
16.00 – 17.00, Catedrala Mitropolitana
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Sarbatorile Iasului in Piata Unirii – Parada pe Bd. Independentei, divertisment si street acting in Piata Unirii
16.30 – 19.00
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Trupa The Sky

Clubul Cinefililor- discutii pe marginea unui film
17.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Traseu cultural pietonal Prin mahalaua Tatarasi – istorii si povesti din mahala
17.00, Ruta traseului: Tg. Cucu – Esplanada Oancea
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Retragerea cu torte
18.00, Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare
Organizatori: Garnizoana Iasi si Primaria Municipiului Iasi

Super concert si joc de artificii
Artisti invitati: Loredana Groza, Marius Moga, Tudor Chirila si Smiley
19.00, Esplanada Palatului Culturii
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Lansare de carte: Imnele Sfintilor Martiri Brancoveanu (Ioan Alexandru) si Mai aproape de Hristos (Mitropolitul Antonie de Suroj) urmata de Conferinta Marturisirea (in fata oamenilor si in fata lui Dumnezeu) sustinuta de catre Pr. Nicolae Tanase de la Valea Plopului si Domnul Costion Nicolescu
18.00 – Aula Mihai Eminescu a Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

Vizionarea filmului documentar Tatarasii ieri si azi produs de Ateneul Tatarasi, urmata de discutii cu istoricul Liviu Bratescu, directorul Ateneului Tatarasi
19.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Atelier educational „Ora de chimie”
Muzeul „Poni-Cernatescu”.
Organizatori: Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi, Muzeul „Poni – Cernatescu”, Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi, Scoala „Petru Poni” Iasi.

Lansarea Proiectului „Colocviile excelentei” – Ciclu de conferinte
Amfiteatrul Colegiului ”Costache Negruzzi” Iasi
Organizatori: ISJ Iasi si Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi

JOI, 16 octombrie 2014

Vernisajul expozitiei de fotografie: Venice Outlet de Dario Barin (Italia)
16.00, Atrium Palas Mall. Prezinta: Petru Bejan, critic de arta
Organizatori: Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana in colaborare cu Centrul Italian „Leonardo da Vinci”

Inaugurarea proiectului Ateliere socio-culturale la Ateneul Tatarasi
16.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Atelier de stil vestimentar feminin
16.15, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Atelier motivatie si dezvoltare personala – sustine actorul Andrei Ciobanu
17.30, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Spectacol de teatru si muzica Copii de azi, artistii de maine sustinut de cluburile Ateneului Tatarasi
18.00, Ateneul Tatarasi
Organizatori: Ateneul Tatarasi si Primaria Municipiului Iasi

Clubul Muzical
18.30, Sala „Emil Alexandrescu” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Vernisajul Salonului Municipal de arta Artis
Galeriile Fundatiei Regale din cadrul Bibliotecii Central Universitare
Organizator: Uniunea Artistilor Plastici filiala Iasi si Primaria Municipiului Iasi

VINERI, 17 octombrie 2014

Masa rotunda „Managementul subproduselor vitivinicole”
10.00, sediul Centrului de Cercetari pentru Oenologie din Aleea M. Sadoveanu nr. 9
Organizatori/co-organizatori: Centrul de Cercetari pentru Oenologie

Dezbatere: Modernizare institutionala si administrativ teritoriala in Romania secolelor XIX-XX
10.00, Sala mica de conferinte a Filialei Iasi a Academiei Romane
Organizatori: Institutul de Istorie „A.D. Xenopol”, Departamentul de Istorie Contemporana

Festivalul Confluente
17.00 – 20.00 – parada portului traditional pe traseul Casa de Cultura a Studentilor – Piata Unirii – Pietonalul Stefan cel Mare si Sfant – Complexul Palas. Spectacol sustinut de formatii artistice reprezentative pentru un numar de 10 minoritati etnice nationale: croata, germana, elena, italiana, maghiara, polona, rroma, a rusilor-lipoveni, a tatarilor turco-musulmani si ucraineana.
Casa de Cultura a Studentilor si Asociatia Italienilor din Romania

Spectacol de teatru cu Trupa Parc Copou
20.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

SÂMBATA, 18 octombrie 2014

Cupa „Sarbatorile Iasului” la tenis de masa
08.00 – 21.00, Sala de sport a Scolii „George Calinescu”
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, DSJ Iasi, CSM Iasi

Concursul de matematica „Olimpic pentru o zi”, adresat elevilor de gimnaziu din mediul rural
9.00, Scoala Gimnaziala „Titu Maiorescu” Iasi
Organizatori: ISJ Iasi, Scoala Gimnaziala „Titu Maiorescu” Iasi, SSMR filiala Iasi

Concurs de minigolf
11.00, Ciric
Organizator: Primaria Municipiului Iasi

Festivalul Confluente
17.00-20.00, Casa de Cultura a Studentilor
Casa de Cultura a Studentilor si Asociatia Italienilor din Romania

Studioul de poezie. Recital de poezie din lirica poetului invitat
17.00, Parc Copou
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Iasi Music Show
19.00 – 21.30, Piata Voievozilor
Organizator: Primaria Municipiului Iasi si Events Line SRL Iasi
DUMINICA, 19 octombrie 2014

Cupa „Sarbatorile Iasului” la tenis de masa
14.00, Piata Voievozilor, Alexandru cel Bun
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi

Poezia la Iasi – recital de poezie din lirica poetilor participanti.
17.00, Piata Unirii
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Piesa de teatru „Plecare fara intoarcere” – trupa de teatru Civic Art (piesa dedicata Sfintilor Martiri Brancoveni)
19.00 – Teatru Luceafarul din Iasi
Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei – Arhiepiscopia Iasilor

MIERCURI, 22 octombrie 2014

„Scriitori in Scoli” la Colegiului National Iasi
11.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Clubul Cinefililor- discutii pe marginea unui film
18.00, Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

Gala Excelentei – premierea elevilor si a profesorilor care au obtinut rezultate remarcabile la concursurile si olimpiadele nationale si internationale in anul scolar 2013-2014
Palas Congress Hall
Organizator: ISJ Iasi

VINERI, 24 octombrie 2014

Simpozion „Actualitati in fiziologia experimentala si clinica a sistemului stomatognat”
9.00, sala E1 a Universitatii Apollonia din Iasi, str. Muzicii nr. 2
Organizatori: Comisia „Probleme moderne in fiziologia experimentala si clinica a sistemului stomatognat”. Co-organizatori: Institutul de cercetari „Acad. Ioan Haulica” si Universitatea Apollonia din Iasi

Workshop: Istoria preturilor si a circulatiei monetare in Tarile Romane intre secolul al XV-lea si al XVIII-lea
10.00, Sala de conferinte a Institutului de Arheologie, str. Codrescu, 6, Pavilion H
Organizator: Institutul de Arheologie

Clubul Muzical
18.30, Sala „Emil Alexandrescu”
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

MARTI, 28 octombrie 2014

Fat frumos din lacrima – musical, spectacol in premiera absoluta inclus in Festivalul Muzicii Rominesti, organizat cu ocazia aniversarii a 35 de ani de la infiintarea Clubului Richard Oschanitzky
19.00, Sala Gaudeamus CCS
Organizatori: Casa de Cultura a Studentilor, Clubului Richard Oschanitzky, Universitatea de Arte George Enescu. Parteneri: TVR Iasi. TVR 3, Radio Iasi.

ALTE MANIFESTARI

12 septembrie – 25 octombrie 2014
Expozitia „Lumea jucariilor – arc peste timp”
Palatul Culturii
Organizatori: Asociatia Muzeul Jucariilor Bucuresti, Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul Stiintei si Tehnicii „Stefan Procopiu”.

26 septembrie – 26 octombrie 2014
Expozitia „Profesorul Radu Cernatescu. 120 de ani de la nastere” – documente, fotografii, carti de specialitate din inventarul documentar al Arhivelor Nationale Iasi precum si din patrimoniul Muzeului „Poni – Cernatescu”
Muzeul „Poni-Cernatescu”.
Organizatori: Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi, Muzeul „Poni – Cernatescu” si Directia Judeteana Iasi a Arhivelor Nationale.

29 septembrie – 12 octombrie 2014
Expozitia „FITPT IASI, un festival in imagini”
Galeria „La Gard” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi” in parteneriat cu Teatrul Luceafarul

29 septembrie – 15 noiembrie 2014
Expozitia „Rembrandt”, expozitie de gravuri originale (Sfintii, Vechiul Testament, Noul Testament)
Marti-duminica: 10.00-17.00, Muzeul „Vasile Pogor” Iasi
Organizator: Muzeul Literaturii Romane Iasi

1 octombrie – 31 decembrie 2014
Expozitia „Iscalituri celebre in fondul documentar al Muzeului Literaturii Romane”
Marti-duminica: 10:00-17:00, Muzeul „Mihai Eminescu”, Colectia „Istoria Teatrului Romanesc”
Organizator: Muzeul Literaturii Romane Iasi

1 – 15 octombrie 2014
Expozitie de grafica
Sala „Emil Alexandrescu” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

1 – 31 octombrie 2014
„Identitati iesene” – lucrari de pictura, grafica, instalatie, sticla, arta textila, ceramica, arta fotografica si sculptura
Casa Corpului Didactic Iasi
Organizator: Casa Corpului Didactic Iasi

1 – 15 octombrie 2014
„Sarbatoarea Iasului prin Ochi de copil” – proiect pentru prescolari ce consta in realizarea lucrarilor artistico-plastice prin care copiii isi exprima impresiile si sentimentele referitoare la sarbatoarea orasului nostru.
Organizatori: G.P.P nr. 16 (initiator al programului) – cu participarea unui numar de 18 gradinite din Iasi, Pallas Mall.

3 – 5 octombrie 2014
Cupa Iasului la badminton
10.00, Sala Polivalenta
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi

4 octombrie 2014
Workshop-ul „Recicleaza creativ”
12.00 – 15.00, Libraria Carturesti – Palas Mall Iasi
Grupa de lucru: 20 de elevi ai Liceului Teoretic de Informatica „Gr. Moisil” Iasi
Parteneri: Primaria Municipiului Iasi, Iasi – Capitala Culturala Europeana, Libraria Carturesti – Palas Mall Iasi, Liceul Teoretic de Informatica „Gr. Moisil” Iasi

4 – 5 octombrie 2014
Cupa Iasului la street ball
10.00, Sala Polivalenta – terenul sintetic
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi

5 – 11 octombrie 2014
Festivalul International de Teatru pentru Publicul Tanar
Teatrul Luceafarul
Organizator: Teatrul Luceafarul. Partener: Primaria Municipiului Iasi

6 – 28 octombrie 2014
Expozitia de flori CULORILE TOAMNEI
Pietonalul Stefan cel Mare si Sfant
Organizator: Primaria Municipiului Iasi in parteneriat cu SC Tineri Gospodari SRL

6 – 28 octombrie
Concurs de fotografie „Sarbatorile Iasului”, editia a III-a
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Asociatia FotoIasi

6 – 28 octombrie 2014
IA SI marcheaza – competitie de fotbal intre institutiile din Iasi
Stadionul „Emil Alexandrescu”, terenul sintetic
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi

6 – 20 octombrie 2014
Iubitor de Iasi
Biblioteca Judeteana „Gh. Asachi”
1. Mihail Sadoveanu: simpozion national pe tema vietii si operei scriitorului Mihail Sadoveanu, precum si a importantei sale in contextual cultural iesean si moldovenesc.
2. Clubul Iubitor de Iasi: dezbatere sustinuta de Corneliu Coman, pasionat cercetator al trecutului orasului si al monumentelor iesene.
3. Concursul „Si eu cunosc Iasul!”, concurs-maraton adresat liceenilor din judetul Iasi (vor concura 8 echipe de la 8 licee). Premiile vor fi in bani. Se va mai acorda un premiu special pentru public, pentru cea mai originala forma de sustinere.
4. Concursul de eseuri originale „Iubitor de Iasi”, care se adreseaza publicului larg si consta in compunerea de eseuri despre Iasi. Decernarea premiilor se va desfasura intr-un cadru festiv.
5. Poezia Iasului: antologie de poezie dedicata Iasului (eveniment lansare).
6. Iasii Teodorenilor: antologie despre viata si opera lui Ionel si Pastorel Teodoreanu (in colaborare cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iasi (eveniment lansare).
7. Lansare revista „Asachiana” editata de Biblioteca Judeteana „Gh. Asachi”. Evenimentul e legat si de infiintarea, la 1 octombrie 1920 a Bibliotecii municipalitatii (eveniment lansare).
Organizator: Biblioteca Judeteana „Gh. Asachi”. Partener: Primaria Municipiului Iasi

6 – 10 octombrie 2014
„Descopera Iasul devenirii tale!” – prezentarea obiectivelor cultural-istorice ale Iasului celor 156 de elevi din clasa a IX-a, bursieri ai statului roman din R. Moldova, prin organizarea mini-excursiilor de catre elevii ieseni
16.00, Palatul Culturii- Copou
Organizatori: Consiliul Judetean al Elevilor Iasi, elevi voluntari implicati in proiect (bursieri din R. Moldova in clasele de liceu), unitati de invatamant la care studiaza elevi din Republica Moldova

6 – 17 octombrie 2014
„Saptamana Inovarii” in scoli si universitati
Sediile Institutului National de Inventica, Universitatea Tehnica “Gh. Asachi”, Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara “Ion Ionescu de la Brad”
Program detaliat
Sarbatorile Iasului 2014
Data actualizarii: 07.10.2014
Organizatori: Fundatia stiintifica si a Culturii Inovationale pentru Performanta “Institutul Roman pentru Inventica – Iriis”, Comisia de inventica din cadrul Academiei Romane Filiala Iasi

7 – 8 octombrie 2014
Targul de Cariere (Global)
Palas Mall, Zona Atrium 0
Organizator: Alte Fapte SRL

8 – 14 octombrie 2014
Activitati in cadrul Proiectului LLP COMENIUS MULTILATERAL „Europa cunoscuta prin personalitatile sale marcante”
Liceul Tehnologic Economic «Virgil Madgearu»
Organizatori: Liceul Tehnologic Economic „V. Madgearu” Iasi, Asociatia parintilor

8 – 28 octombrie 2014
Expozitia de pictura „Periplu Monahal”
Expune pictorul Romeo Ionescu – membru titular al Uniunii Artistilor Plastici din Romania, Filiala Iasi
Libraria Carturesti – Palas Mall Iasi
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi, Iasi – Capitala Culturala Europeana, Uniunea Artistilor Plastici din Romania – Filiala Iasi, Libraria Carturesti – Palas Mall Iasi

9 – 12 octombrie 2014,
„Zilele Recoltei Editoriale” cu participarea editurilor: „Timpul”,„Tipo Moldova”, „Junimea”, „Alfa”, „24 ORE”, „Princeps Edit”, „Poezia”, „Sedcom libris”, „Adenium” etc.
Organizatori: Primaria Municipiului Iasi si Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

9 – 12 octombrie 2014
Simpozionul International „Monumentul – Traditie si Viitor”, editia a XVI-a
Muzeul Unirii
Organizatori: Ministerul Culturii, Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Mitropolia Moldovei si Bucovinei, Institutul National al Patrimoniului Bucuresti, Directia Judeteana pentru Cultura Iasi, Primaria Municipiului Iasi, Consiliul Judetean Iasi, Agentia Nationala Arheologica Chisinau, Fundatia „Alexandru cel Bun” Cernauti.

9 – 30 octombrie 2014
Expozitia „Orasul Iasi – Memoria monumentelor”
Muzeul Unirii
Organizatori: Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Institutul National al Patrimoniului Bucuresti

10 – 11 octombrie 2014
Targ de Cariere (IT)
Palas Mall, Zona Atrium 0
Organizator: Alte Fapte SRL

10 – 14 octombrie 2014
Expozitia CRUCEA – sunt expuse peste 52 de lucrari de arta cu tema crucii
Turnul Spiritualitatii din cadrul Ansamblului Monument Istoric Manastirea Golia
Organizator: Asociatia „Centrul de Promovare Turistica” Iasi in parteneriat cu Editura Doxologia si artistul fotograf Violeta Radu

10 – 20 octombrie 2014
Workshop-uri cu elevii in cadrul expozitiilor de arte vizuale desfasurate sub genericul „Mirajul cetatii” a Uniunii Artistilor Plastici din Romania, filiala Iasi

10.00 – 16.00, Galeriile Uniunii Artistilor Plastici din Romania, filiala Iasi
Organizatori: Scoala Gimnaziala “Titu Maiorescu” Iasi. Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iasi. Scoala Gimnaziala „Stefan Birsanescu” Iasi. Parteneri: Fundatia si Scoala „Euroed”, Scoala Gimnaziala „Alexandru Vlahuta” Iasi, Scoala Gimnaziala „Elena Cuza” Iasi.

10 – 11 octombrie 2014
Concurs interjudetean „Religia in Dimensiune Virtuala”
Centrul Cultural-Pastoral „Sf. Ilie”, Miclauseni. Organizatori: Liceul Teoretic de Informatica „Grigore Moisil” Iasi

11 – 14 octombrie 2014
Targ Handmade & Homemade by Fayette, IV
Palas Mall, Zona Hervis
Organizator: I&S Kairos Opportunity

12 – 13 octombrie 2014
Proiect umanitar pe baza de voluntariat „Make a difference”, editia a patra
Catedrala Mitropolitana (donatii corn, lapte), Fundatia „Solidaritate si Speranta”
Organizatori: Colegiul „C. Negruzzi” Iasi, Asociatia Parintilor din Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi; Fundatia Solidaritate si Speranta, Biroul de Asistenta Sociala a Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.

12 – 15 octombrie 2014
„Sarbatorile Iasului prin obiectiv” – maraton de fotografie cu expozitie
Parcul Copou
Organizatori: Colegiul Agricol si de Industrie Alimentara ”V. Adamachi”

13 octombrie – 02 noiembrie 2014
Expozitie de fotografie a absolventilor cursului „O initiere in fotografie”
Galeria „Labirint” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

13 octombrie – 02 noiembrie 2014
Expozitie colectiva de fotografie a membrilor Clubului Fotografilor
Galeria „La Gard” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

13 – 14 octombrie 2014
„Alaturi de pelerini”- activitate de voluntariat ce presupune indrumarea pelerinilor veniti la Sfanta Parascheva, oferirea unei bauturi calde si alimente
Mitropolia Iasi
Organizatori: Colegiul Agricol si de Industrie Alimentara „V. Adamachi”

13 – 31 octombrie 2014
Expozitie de fotografie: Venice Outlet de Dario Barin (Italia)
Atrium Palas Mall
Organizatori: Fundatia Iasi – Capitala Culturala Europeana in colaborare cu Centrul Italian „Leonardo da Vinci”

15 – 17 octombrie 2014
Ziua Portilor Deschise la Institutul Francez Iasi – editia a II-a
Institutul Francez Iasi
Organizator: Institutul Francez Iasi

16 – 30 octombrie 2014,
Expozitie Expo Afis Tango (5 ani de activitate Tango Felice Municipal)
Sala „Emil Alexandrescu” – Parcul Copou
Organizator: Casa de Cultura a Municipiului Iasi „Mihai Ursachi”

17 – 20 octombrie 2014
Zilele Recoltei Editoriale – cu participarea editurilor: „Timpul”, „Tipo Moldova”, „Junimea”, „Alfa”, „24 ORE”, „Princeps Edit”, „Poezia”, „Sedcom libris”, „Adenium” etc.
Organizatori: Casa de Cultura a Municipiului „M. Ursachi” – Parcul Copou

17 – 28 octombrie 2014
Festivalul Muzicii Romanesti
Universitatea de Arte „G. Enescu” si Filarmonica de Stat Iasi
Organizatori: Universitatea de Arte „G. Enescu” si Filarmonica de Stat Iasi. Partener: Primaria Municipiului Iasi

17 – 19 octombrie 2014
Seminarul geografic international „Dimitrie Cantemir” – editia a XXXIV-a – 110 ani de invatamant geografic universitar sistematic
Organizator: Departamentul de Geografie al Facultatii de Geografie si Geologie din cadrul Universitatii „Alexandru Ioan Cuza”

19 octombrie – 02 noiembrie 2014
Expozitia personala „Bogdan Barleanu. 60”
Muzeul Unirii
Organizatori: Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul Unirii, Uniunea Artistilor Plastici – Filiala Iasi. Expozitia marcheaza aniversarea a 60 de ani de la nasterea artistului.

13 – 20 octombrie 2014
Expozitia de grafica si pictura „Iasi – Capitala Culturala a Moldovei”
Muzeul „Poni-Cernatescu”.
Organizatori: Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Iasi si Complexul Muzeal National „Moldova” Iasi – Muzeul Stiintei si Tehnicii „Stefan Procopiu”.
Program detaliat

19 octombrie – 16 noiembrie 2014
Flori de toamna, editia a XXXVIII-a – expozitie cu flori, fructe si seminte
9.00 – 17.00, Gradina Botanica „Anastasie Fatu” Iasi.
Organizator: Gradina Botanica „Anastasie Fatu” Iasi a Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” Iasi

23 – 26 octombrie 2014
Rock’N’Iasi – Alternativ
Sala Foaier – Casa de Cultura a Studentilor
Organizator: Casa de Cultura a Studentilor

23 – 24 octombrie 2014
Sesiunea de comunicari stiintifice a Sectiei de Antropologie
9.00, sediul Sectiei de Cercetari Antropologice, str. Th. Codrescu nr. 2
Organizatori: Sectia de Cercetari Antropologice

24 – 25 octombrie 2014
Angajatori de Top
Palas Mall, Zona Atrium 0
Organizator: Catalyst Solutions

24 – 26 octombrie 2014
Conferinta Nationala a Societatii de Stiinte Matematice din Romania
Organizatori/co-organizatori: Institutul de Matematica „Octav Mayer”, Facultatea de Matematica din Cadrul Universitatii „Al. I. Cuza” Iasi